Opis projekta

Hajde da zajedno istražimo transformativni potencijal pedagoškog pristupa kroz upotrebu elektronskih uređaja, istinski inkluzivni most između učenika sa i bez posebnih potreba. Uz dobro upravljanje digitalnim mogućnostima, razvijamo veštine, podstičemo kreativnost i jačamo globalnu socijalizaciju. Virtuelna realnost se pokazuje kao dragocen resurs za učenike sa raznim invaliditetima i menja okruženje specijalnih učionica.

Situacija

Uključenost i raznolikost

Kao što je dobro poznato, pedagoški pristup koji koristi alate kao što su elektronski uređaji karakteriše se upravo time što ima značajan potencijal da postane snažan inkluzivni alat, dolazeći da predstavlja neku vrstu “mosta” između učenika sa i bez posebnih potreba. Iako se s jedne strane javljaju rizici povezani sa zloupotrebom tehnoloških uređaja zbog njihove nepravilne upotrebe, s druge strane postoje brojne mogućnosti povezane sa digitalnom tehnologijom kada se koristi pravilno: razvijanje istraživačkih veština, jačanje osećaja kompetencije i samopouzdanja, pronalaženje prostora za sopstvenu kreativnost, podsticanje socijalizacije kroz kontakt sa sagovornicima iz celog sveta i integracija osoba sa PPO. Virtuelna realnost može koristiti učenicima sa različitim vrstama invaliditeta, uključujući senzorna oštećenja, autizam, poteškoće u učenju, poremećaje pažnje, ponašajne poremećaje i ozbiljna kognitivna oštećenja, posebno u specijalnim učionicama, gde tehnologija ima potencijal da napravi razliku.

Ekološka održivost

Projekat usmerava svoje alate ka turističkoj industriji, koja je jedna od glavnih ekonomskih aktivnosti u Evropi i svetu. Alati za stručno osposobljavanje testirani u ovom projektu imaju za cilj da nastavnicima pruže priliku da obrade niz tema vezanih za održivi turizam i da ponude širok i sveobuhvatan teorijski pregled o toj oblasti. Koristiće se inovativan pristup zasnovan na konkretnim primerima postojećih turističkih preduzeća, što učenicima omogućava da direktno primene stečena znanja i da u realnom vremenu vide kako upravljačke odluke u turističkoj industriji mogu uticati na životnu sredinu.

Digitalna dimenzija

Korišćenje tehnologija za obezbeđivanje kontinuiteta obrazovnih praksi u stručnom obrazovanju odgovara horizontalnom aspektu “digitalne dimenzije”. Projekat obuhvata kreiranje i testiranje inovativne nastavne metodologije korišćenjem digitalnih okruženja kao što su virtuelna realnost (VR), proširena realnost (AR) ili simulatori.

Zajedničke vrednosti, građanski angažman i učešće

V.I.R.TU.A.L. ima za cilj da promoviše razvoj pametnog turizma. Partneri će istražiti scenario unapređenog i održivog turizma zasnovanog na zajednici kroz kombinovane pristupe u kojima napredne tehnologije pojačavaju vrednovanje zajedničkih vrednosti i približavanje među zajednicama, razvijajući alate za uključivanje turističkih operatera u zajedničko upravljanje turizmom.

CILJEVI

Cilj 1

Razviti nastavne metodologije koje koriste tehnologiju i/ili IKT alate i razviti sposobnost nastavnika da uključe digitalne tehnologije u nastavu.

Cilj 2

Opremljivanje učenika kompetencijama za korišćenje/pristup alatima, softverima i platformama.

Cilj 3

Povećati interakciju između nastavnika i učenika.

Cilj 4

Povećati nivo razumevanja i smanjiti vreme i trud potreban učenicima za usvajanje informacija korišćenjem 3D koncepata umesto 2D.

Cilj 5:

Pružiti bolju isporuku osnovnog znanja čak i za složena pitanja, veću efikasnost u učenju i bolje iskustvo učenja pomoću AR/VR tehnika.

Cilj 6

Podstaći saradnju između stručnog obrazovanja i turističke industrije organizovanjem zajedničkih sesija za zajednički dizajn digitalnih didaktičkih materijala.

Cilj 7

Poboljšati nivo kompetencija, veština i zapošljivosti učenika stručnog obrazovanja kroz nove i inovativne obrazovne programe, posebno primenom tehnologija poput virtuelne realnosti (VR), proširene realnosti (AR) i simulatora u uključenim ustanovama, kako bi se olakšala praktična obuka i poboljšala efikasnost nastave uživo i online (Obrazovanje 4.0).

Cilj 8

Uspostavljanje mostova saradnje između obuke i turističke industrije kao sredstva za osiguranje pravilne upotrebe Obrazovanja 4.0 u VET institucijama Zapadnog Balkana.

Cilj 9

Integrisati doprinos preduzetnika (poslovna udruženja, pojedinačne firme itd.) u izradi inovativnih nastavnih materijala koji garantuju praktičan pristup u stručnom obrazovanju i studijskim programima.

Cilj 10

Podsticati izloženost osoblja, menadžera, donosioca odluka i visoko rangiranih nastavnika pristupima koji približavaju tržište rada stručnom obrazovanju (dualno obrazovanje, razvoj kurikuluma sa partnerima iz privatnog sektora, srednje škole).