Partneri istražuju trenutnu i očekivanu potražnju na tržištu rada za radnike u sektoru turizma i ugostiteljstva, sa posebnim fokusom na identifikaciju vrsta profesionalnih veština koje poslodavci traže i koje će verovatno biti tražene u budućnosti, i usklađuju ih sa VET ponudom. Ovo je posebno važno imajući u vidu uticaj Covid krize na sektor turizma i teškoće mladih iz VET sektora u pristupu WBL iskustvima.
Planirane aktivnosti u projektu biće sprovedene od strane svakog partnera u svojoj zemlji.
Partneri sarađuju na uvođenju nastavnih tehnologija koje virtuelizuju praktično iskustvo (kao što su simulatori, VR i AR) kako bi olakšali praktično učenje u učionici, prevazilazeći teškoće u organizaciji praktičnih aktivnosti, posebno u pandemijskom periodu, i identifikujući, ažurirajući i integrišući povratne informacije korisnika u dizajn i razvoj digitalnih materijala projekta.
Definisan je preliminarni toolkit. Radi se o fleksibilnom digitalnom alatu koji može da predstavi sadržaje putem tehnologija proširene i virtuelne realnosti. U drugoj fazi aktivnosti, partneri definišu obrazovni sadržaj prema identifikovanim potrebama turističkih preduzetnika (iz prve aktivnosti). Ovi sadržaji se zatim transformišu u projektovane digitalne formate. Materijali se validiraju i revidiraju u saradnji sa preduzetnicima.
Kako bi se obezbedilo efikasno korišćenje simulatora, virtuelne i proširene realnosti u nastavi, sprovodi se obuka za VET trenere radi unapređenja njihovih digitalnih nastavnih veština. Nakon obuke trenera, didaktički digitalni toolkit se testira u 5 odeljenja, uz učešće najmanje 40 učenika. Na osnovu rezultata testiranja toolkit-a u VET klasama, digitalni materijali se prilagođavaju kroz pristup koji ističe korisničko iskustvo, čineći ih jednostavnim za korišćenje i lako dostupnim čak i za nastavnike i korisnike iz drugih škola i regiona.
Partneri razvijaju nove nastavne planove, na osnovu rezultata prethodnih aktivnosti, i formulišu inovativni, savremeni didaktički okvir. Kurikulumi se razvijaju u skladu sa zahtevima Bolonjskog procesa i Tuning metodologije.
Partneri prevode identifikovane veštine/kompetencije u ishode učenja u okviru VET programa i osiguravaju njihovu povezanost sa EQF okvirom, čime se garantuje da kurikulum sadrži principe kvaliteta koji olakšavaju priznavanje i prenosivost unutar Evropske unije.
Partneri razvijaju i prilagođavaju nastavne planove za 2 kvalifikaciona profila (turizam i ugostiteljstvo), prema Bolonjskom procesu. Kurikulumi uključuju i neophodne standarde – u pogledu mašina, elektronskih uređaja ili novih digitalnih tehnologija i prilagođavanje fizičkih prostora – kako bi se efikasno koristili novi predloženi nastavni materijali.
Priprema se Vodič za trenere za one koji sprovode programe učenja. Vodič obezbeđuje da oni koji usmeravaju kandidate ka sertifikaciji imaju odgovarajuće resurse, metode i smernice.
Svi partneri Konzorcijuma teže potpisivanju Memoranduma o razumevanju radi poboljšanja razmene informacija, komunikacije i saradnje u vezi sa aktivnostima stručnog obrazovanja i obuke u oblasti turizma.
Partneri diseminuju projekat i njegove rezultate kako bi se osigurala njihova upotreba i održivost, u cilju maksimizacije širenja rezultata projekta ka zainteresovanim stranama ciljanog sektora, uključujući donosioca odluka, potencijalne i krajnje korisnike.
Partneri izrađuju Plan diseminacije i eksploatacije koji će slediti partnerstvo tokom celog trajanja projekta i nakon toga. Ovaj zadatak podrazumeva izradu zajedničkog plana za decentralizovanu, ali koordinisanu diseminaciju svih aktivnosti i rezultata projekta.
Izrađuju se veb-sajt, logo i promotivni materijali za diseminaciju rezultata projekta ka akterima sektora.
The European Commission support for the production of this publication does not constitute an endorsement of the contents which reflects the views only of the authors, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein
© 2023 – All rights reserved Tucep
Piazza dell’Università, 1 – 06123 Perugia P.I. 01980760548